Zamknij

Jak często zmieniać pościel noworodkowi?

08:59, 18.02.2020 | artykuł sponsorowany

Kupno pierwszej pościeli dla noworodka to ważne wydarzenie w życiu rodziców. Podpowiadamy, ile kompletów pościeli przyda się małemu dziecku i jak często trzeba ją zmieniać. Zobacz też, jaki rozmiar sprawdzi się najlepiej.

Pościel dla noworodka – rozmiar

Wybór rozmiaru pościeli dla noworodka wydaje się łatwy, ale szeroka oferta producentów potrafi zaskoczyć. Najmniejsza pościel dla noworodków ma rozmiar 90 x 120 cm, jednak taki komplet nie wystarczy na długo. Trzeba pamiętać, że długość kołdry i wzrost dziecka nie są tożsame. Kołdra powinna być przynajmniej 30 centymetrów dłuższa. Dlatego ta pierwsza, najmniejsza pościel wystarczy zaledwie na rok. Dziecko szybko rośnie i już dla półtorarocznego dziecka lepsza będzie pościel w rozmiarze 100 x 135 cm. Pod tą kołdrą dziecko spokojnie pośpi kilka lat. Jeśli stawiamy na ekonomiczne rozwiązania, lepiej od razu kupić pościel 220x200 w standardowym rozmiarze. 

Pościel dla noworodka – tkanina

Noworodek ma bardzo delikatną skórę. Nie znaczy to jednak, że potrzebna mu jest pościel z mikrofibry, jedwabiu czy satyny. Satyna jest śliska i chłodna w dotyku, raczej nie spodoba się dziecku. Jedwab natomiast trudno utrzymać w czystości. To specyficzny materiał, który można prać tylko w letniej wodzie. Na pewno nie nadaje się dla dzieci.

Najlepszym wyborem będzie komplet pościeli z bawełny. Kupując go, warto spojrzeć na metkę. Pościel nie powinna zawierać domieszek sztucznych włókien. Czystą bawełnę można prać w wysokich temperaturach, a w razie potrzeby - nawet gotować.

Pościel dla noworodka – liczba kompletów

Jeden komplet pościeli dla noworodka to stanowczo za mało, a i dwa mogą nie zaspokoić jego potrzeb. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której jeden komplet pościeli schnie, a drugi wymaga natychmiastowej zmiany. Tak naprawdę nawet cztery komplety pościeli nie będą przesadą. W trudne dni pościel zmienia się kilka razy dziennie.

Najbardziej narażone na zabrudzenia są prześcieradła i tutaj nie ma miejsca na żaden kompromis – trzeba ich mieć naprawdę dużo.

Problem z brakiem pościeli dla dziecka można łatwo rozwiązać, podpowiadając znajomym, co mogą przynieść w prezencie na powitanie malucha na świecie. Komplet niemowlęcej pościeli to lepszy podarunek niż kolejny pluszak lub ubranko w nietrafionym rozmiarze.

Jak często zmieniać pościel noworodkowi?

Noworodek nie poci się, więc mogłoby się wydawać, że może długo spać pod jedną pościelą. Jednak trzeba pamiętać, że małe dziecko ma niedojrzały układ odpornościowy i dlatego nie powinno się narażać go na kontakt z patogenami i alergenami. Te niestety dość szybko przedostają się do tkanin pościelowych. Dlatego w przypadku noworodka zmiana pościeli raz w tygodniu jest bardzo dobrym nawykiem. Oczywiście, jeśli jest taka potrzeba, pościel zmienia się częściej.

Półrocznemu dziecku można zmieniać pościel co dwa tygodnie. Po pierwszych urodzinach, jeśli dziecko nie boryka się z alergiami skórnymi ani wziewnymi, można ten czas przedłużyć do miesiąca.

Zmiana pościeli obejmuje nie tylko komplet łóżeczkowy, ale też ten z wózka. Jeśli dziecko przesypia z rodzicami choćby część nocy, także ich pościel powinna być wymieniana raz w tygodniu.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop