Zamknij

Wszystko, co musisz wiedzieć o kupnie używanego samochodu

15:03, 16.03.2020 | artykuł sponsorowany

Kupno samochodu to wielkie wydarzenie w życiu każdego kierowcy i jego rodziny. Zazwyczaj wydawane są znaczne kwoty, które często stanowią efekt wieloletnich oszczędności. Dzisiaj opowiemy Ci o tym, jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży i na co powinieneś zwrócić uwagę podczas transakcji.

 

Skąd wziąć umowę kupna-sprzedaży?

Wbrew pozorom umowa kupna-sprzedaży jest bardzo prostym do sporządzenia dokumentem. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że umowa, którą podpisujesz podczas kupna lub sprzedaży samochodu, spełni wszystkie wymogi formalne, polecamy skorzystanie z gotowego wzoru, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Możesz go pobrać z tej strony: https://najtaniejuagenta.pl/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu-pobierz-wzor-pdf-doc/ Więcej informacji o tym, co dokładnie musi znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży samochodu, znajdziesz w dalszej części tekstu.

Jakie dane muszą znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży samochodu?

Najważniejsze informacje to oczywiście dane osobowe zarówno strony kupującej, jak i sprzedającej oraz dane identyfikacyjne auta. Nie może więc obejść się bez imion, nazwisk, adresów, numerów PESEL, danych z dowodów osobistych (numer i seria), numeru rejestracyjnego pojazdu, numeru nadwozia (VIN), pojemności oraz roku produkcji.

Informacje dotyczące transakcji

Kolejnymi zapisami, które bezwzględnie muszą znaleźć się w umowie kupna-sprzedaży, są miejsce oraz data zawarcia transakcji, cena pojazdu oraz dane o ewentualnych usterkach. Popularnym zabiegiem jest zaniżanie ceny pojazdu na umowie, co w razie jakichkolwiek problemów może generować trudności z odzyskaniem pieniędzy z tytułu rękojmi. Kupujący ponosi też ryzyko konsekwencji karnoskarbowych z powodu mniejszego podatku, który wpłaci do Skarbu Państwa.

Przypilnuj daty

Bywa tak, że na umowach widnieje data wcześniejsza niż rzeczywista data transakcji. Jest to bardzo niebezpieczna praktyka nieuczciwych sprzedających, ponieważ kupujący może odpowiadać za “wybryki”, których wcześniej dopuścił się poprzedni właściciel samochodu. W końcu w świetle prawa i zgodnie z umową kupujący był już w posiadaniu auta. Jeśli mowa już o “wybrykach” warto po zakupie zainteresować się ubezpieczeniami komunikacyjnymi. OC jest obowiązkowe, ale zastanów się również nad wykupieniem AC. Na tej stronie poznasz zakres tego ubezpieczenia: http://ubezpieczenie24.org/jaki-zakres-posiada-ubezpieczenie-ac/.

Podsumowanie

Jak widzisz, kupno używanego samochodu nie jest tak bardzo skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Musisz jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które znacznie ułatwiają przebieg całej transakcji. Polecamy też, żebyś korzystał ze znanych i popularnych agregatów z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. Dzięki temu masz większą pewność legalności oraz prawdomówności potencjalnych sprzedających. Z kupnem samochodu jest jak z każdą dziedziną życia - rozsądek pomaga unikać ewentualnych problemów. Przed ubezpieczeniem nowego auta polecamy, byś sprawdził, czy wiek wpływa na cenę OC.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop