Zamknij

Czy warto pisać list motywacyjny?

12:25, 19.03.2020 | materiały partnera

Niektóre firmy, którym zależy wyłącznie na doświadczeniu pracownika, nie proszą kandydatów o przesyłanie listu motywacyjnego, a nawet CV. Ważne jest dla nich wyłącznie to, co kandydat potrafi. Jednak wiele firm wymaga obydwu dokumentów. Warto dowiedzieć się, kiedy należy przygotować list motywacyjny.

Kiedy należy przygotować i wysłać list motywacyjny.

Niektóre oferty pracy zawierają jasną informację z prośbą o przesłanie listu motywacyjnego. To oczywiście najbardziej czytelna informacja oznaczająca tyle, że osoby, które go nie prześlą, na dziewięćdziesiąt procent w ogóle nie będą brane pod uwagę.
Niektórzy pracodawcy w ofertach na Pracuj.pl proszą o przesłanie wyłącznie CV. Podkreślają to dosyć mocno, że CV ma być jedynym dokumentem, który potrzebują, by rozpatrzyć naszą kandydaturę. Wówczas nie warto być nadgorliwym i narzucać się z wysyłką naszego listu motywacyjnego. Może być to źle odebrane i raczej utrudnić nam dostanie pracy niż ułatwić.
Oferty pracy, w których informacje co to tego, jakie dokumenty powinniśmy przesłać, są nie jasne, pozostawiają nam pewną dowolność działania. Jeśli widzimy dopisek: "proszę o przesłanie dokumentów na adres...", możemy sami zdecydować, czy chcemy wysłać wyłącznie CV, czy CV wraz z listem motywacyjnym. Warto podkreślić, że dodatkowe starania, jakie poczyniliśmy z napisaniem listu motywacyjnego, mogą wówczas zostać docenione i zwiększyć naszą szansę, na zdobycie pracy.

Co nam daje list motywacyjny?

List motywacyjny to dokument, w którym mamy szansę zamieścić ważne informacje na temat naszej osoby. Możemy opisać w nim swoją motywację do pracy w konkretnej firmie, zapewnić o swoim zaangażowaniu, pochwalić się umiejętnościami pisania. W liście motywacyjnym kandydat może pokazać, że zna dobrze firmę, do której aplikuje, wie, czym się ona zajmuje i opisać to, jak widzi swoją rolę w przyszłej pracy. Kandydat prosi o szansę i zapewnia, że pracodawca nie będzie żałował tego wyboru. Argumentuje swoje zalety, opisując swoje dotychczasowe doświadczenia.
Listy motywacyjne mogą być napisane na tyle ciekawie, że oddają charakter kandydata, co może bardzo przekonać do tego, by przyjąć go do pracy.

Czy warto pisać list motywacyjny? Tak. Warto pisać go zawsze, gdy dana firma o to prosi, albo nie sprecyzowała kwestii dotyczącej tego dokumentu. Powinniśmy darować sobie pisanie listu motywacyjnego tylko wówczas, gdy pracodawca wprost podkreśla, że sobie go nie życzy. Praca czeka na każdego chętnego. Wystarczy podjąć odrobinę starań, przygotować odpowiednie dokumenty i możemy rozwijać naszą ścieżkę kariery.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop