Zamknij

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt gotówkowy?

10:30, 23.03.2020 | Materiał partnera

Wyciąg z konta bankowego potwierdzający uzyskane zatrudnienie lub dokument potwierdzający posiadanie określone zarobki, dowód osobisty, odpowiednio wypełniony wniosek kredytowy… Co jeszcze trzeba mieć i jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt gotówkowy w Polsce? Sprawdź pełną listę warunków i poznaj tajniki na zwiększenie szans na otrzymanie kredytu gotówkowego!

Podstawowe warunki przyznania kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy to prosty sposób na zrealizowanie dużego, nieplanowanego wcześniej wydatku lub spełnienie większych potrzeb bez konieczności oszczędzania. Obecnie kredyt gotówkowy to jedno z najczęściej zaciąganych zobowiązań w Polsce. Na popularność tego produktu finansowego wpływa m.in. to, że nie trzeba spełnić wielu wymagań, aby dołączyć do szerokiego grona polskich kredytobiorców. Do otrzymania kredytu gotówkowego wystarczy być:

Osobą pełnoletnią, posiadającą pełną zdolność do czynności prawnych.

Posiadającą dowód osobisty i numer PESEL (kredyt na paszport NIE jest dostępny dla Polaków).

Mającą tzw. odpowiednią zdolność kredytową (wypłacalność w kontekście spłaty rat kredytu).

Posiadającą stałe zarobki, ale nie muszą być to dochody z umowy o pracę.

Koszty kredytu gotówkowego w dużej mierze zależą od wspomnianej powyżej zdolności kredytowej. Można mniej więcej obliczyć, ile zapłacimy za konkretną ratę i ile będzie ona sumarycznie wynosić, korzystając z kalkulatora kredytu gotówkowego.

A ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt gotówkowy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Niekiedy osoba zarabiająca 3 000 zł netto nie otrzyma kredytu, podczas gdy osoba otrzymująca tzw. minimalną krajową otrzyma pozytywną odpowiedź od banku bez problemu. Wszystko zależy od posiadanych obciążeń (codziennych wydatków, pożyczek, innych kredytów, liczby utrzymywanych członków rodziny) oraz zdobytej punktacji w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli klient w przeszłości nie spłacał pożyczek na czas, to może mieć utrudniony proces brania kredytu bądź otrzymać nieco gorsze warunki (droższy kredyt - bank w ten sposób minimalizuje ryzyko kredytowe).

Jakie dokumenty są potrzebne do kredytu gotówkowego?

Aby dostać kredyt gotówkowy, należy przygotować zaledwie kilka dokumentów:

dowód osobisty - potwierdza tożsamość oraz pełnoletność osoby wnioskującej,

wniosek o kredyt gotówkowy - dostępny jest w banku/na stronie banku, ale można go przygotować samodzielnie na podstawie wzoru (wzory są ogólnodostępne),

zaświadczenie o zatrudnieniu lub wyciąg z konta - zależnie od banku, w którym klient wnioskuje o kredyt. Dokumenty niezbędne, ponieważ potwierdzają podane przez klienta dane o wysokości zarobków,

inne dokumenty - niekiedy banki wymagają tzw. “dokumentów uzupełniających”. Przykładowo jeśli klient policzył jako część dochody świadczenia alimentacyjne lub inne świadczenia, to potrzebne będą dokumenty potwierdzające otrzymywanie tych środków.

Banki oraz firmy pożyczkowe stawiają na minimum formalności. Nie oznacza to, że klient wnioskujący o kredyt gotówkowy nie zostanie zweryfikowany. Zostanie - w taki sposób, aby instytucja udzielająca zobowiązania miała pewność, że nie podejmuje zbyt wielkiego ryzyka kredytowego (tzw. że klient jest wypłacany).

Jednak ze strony klienta formalności zostały ograniczone do absolutnego minimum, dlatego w większości przypadków konsument po prostu nie odczuwa w żaden sposób wszystkich procesów weryfikacyjnych. Często jeszcze tego samego dnia otrzymuje odpowiedź od banku, który w szybkie sposób zdążył sprawdzić scoring kredytowy klienta oraz jego wypłacalność.

Co można zrobić, aby zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu gotówkowego?

Pomimo że proces otrzymania kredytu gotówkowego nie jest skomplikowany, to osoby, którym mocno zależy na dodatkowej gotówce mogą zrobić kilka rzeczy, aby mieć pewność, że otrzymają potrzebne środki. Pierwszym krokiem do zwiększenia swojej zdolności kredytowej jest spłata już posiadanych zobowiązań. Ważne! Trzeba to robić w miarę możliwości. Nadpłata kredytu i pożyczki to dobre rozwiązania do zwiększenia scoringu BIK, ale nie zapominajmy, że muszą nam jeszcze zostać środki na tzw. życie codzienne. Przed wnioskowaniem o kredyt warto sprawdzić, na jakich dziedzinach życia może zaoszczędzić - niekiedy na samych opłatach za wodę i prąd (przy mądrym użytkowaniu zasobów) można zaoszczędzić do 200 - 300 zł miesięcznie. W ten sposób łatwo odłożyć pewną sumę, dzięki czemu dokładnie o taką ilość pieniędzy mniej będziemy mogli wnioskować.

Żeby otrzymać kredyt gotówkowy, można o niego wnioskować z żyrantem (gwarantem) lub ustanawiając zabezpieczenie spłaty kredytu. W ten sposób stajemy się dla banku klientem mniejszego ryzyka. Dużo daje także posiadanie umowy o pracę na czas nieokreślony, ale nie jest to warunek konieczny. Obecne banki w Polsce udzielają kredytów gotówkowych na umowy o dzieło, umowy zlecenie itp. To sprawia, że przy minimalnym wysiłku praktycznie każdy może otrzymać kredyt gotówkowy.

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop