Zamknij

Legalizacja lub wzorcowanie urządzeń pomiarowych

08:14, 08.04.2020 | artykuł sponsorowany

Urządzenia pomiarowe, w szczególności wagi różnego rodzaju, muszą być zalegalizowane, czyli posiadać potwierdzenie, iż wykonywane przez nie pomiary są zgodne z prawdą. Na czym polega i jak można dokonać legalizacji? Czy trzeba ją powtarzać? Na te pytania postaramy się dziś odpowiedzieć.

Legalizacja z prawnego punktu widzenia

Zgodnie z polskimi przepisami legalizacja to czynność należąca do działu metrologii prawnej. Polega na doświadczalnym sprawdzeniu wagi lub innego urządzenia pomiarowego, w celu przekonania się, czy wskazania są prawidłowe. Następnie wystawiany jest dokument - certyfikat - poświadczający zgodność pomiarów ze stanem faktycznym.

Czy legalizacja musi być wykonana zawsze?

Legalizacja powinna zostać wykonana na miejscu instalacji urządzenia zaraz po tym, jak zostanie tam umieszczone. Jest to tak zwana pierwsza legalizacji, która będzie następnie ważna przez 2 lata. Po upływie tego czasu następuje ponowna legalizacja, potwierdzająca dalszą zgodność działania wagi ze wzorcami. Ponowna legalizacja jest ważna przez rok i musi być cyklicznie powtarzana.

Zastanawiasz się, czy istnieją sytuacje, w których nie trzeba dokonywać legalizacji? Kontrola, potwierdzona certyfikatem, jest potrzebna w przypadku wszystkich wag, które są wykorzystywane dla potrzeb zewne?trznych, na przykład odmierzają produkty dla klientów. Jeśli jednak waga służy wyłącznie do wewnętrznych potrzeb firmy, nie musi być legalizowana.

Posiadając wagi w swojej firmie, musisz być świadom tego, jakie obowiązki na Tobie ciążą. Jednocześnie musisz posiadać zaufaną firmę, która wykona dla ciebie legalizację w sposób niebudzący wątpliwości. Jedną z nich jest Pomorskie Centrum Metrologii, którego ofertę można znaleźć pod adresem: https://pcm.pomorskie.pl/legalizacja.

Legalizacja czy może wzorcowanie?

Zdarzają się również sytuacje, w których urządzenie pomiarowe nie musi być legalizowane, ale jego wskazania powinny być w jakiś sposób potwierdzone. Rozwiązaniem jest w tym rozsądku wzorcowanie, czyli udowodnienie na podstawie dostępnych wzorców, że wskazania są prawidłowe. Do wzorcowania wystarczy wykorzystać dowolny wzorzec wyższego rzędu.

Wzorcowanie w wielu przypadkach jest procesem prostszym od legalizacji, dlatego może być wykonane jako alternatywa w uzasadnionych przypadkach.

Co wzorcujemy i legalizujemy?

Urządzenia pomiarowe, które najczęściej podlegają wzorcowaniu lub legalizacji to wagi. Wyróżnić możemy wśród nich między innymi wagi sklepowe, analityczne czy osobowe. Do wielkogabarytowych można zaliczyć wagi platformowe czy na przykład kolejowe.

Na największą uwagę zasługują sobie wagi analityczne, które są wykorzystywane w takich dziedzinach jak biologia, chemia czy fizyka. Służą do wyjątkowo precyzyjnego odmierzania substancji, dlatego ich wskazania muszą być niezmiernie dokładne. W ich przypadku legalizacja jest wręcz niezbędna, aby naukowiec prowadzący pomiar otrzymał wiarygodne wyniki. Warto przy tym wspomnieć, iż ze względu na swoją czułość, wagi analityczne muszą być zawsze starannie czyszczone po użyciu i przechowywane we właściwych warunkach.

fot. materiały prasowe

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop