Zamknij

Musisz opłacić OC, a jesteś w ciężkiej sytuacji finansowej? Oto kilka porad

13:33, 22.04.2020 | materiały partnera

Obecna pandemia koronawirusa ma ogromny wpływ na budżety domowe Polaków. Sporo osób straciło pracę lub musiało zgodzić się na obniżki. Posiadacze samochodów mają jeszcze jedno zmartwienie – opłacenie ubezpieczenia komunikacyjnego. Nawet w lżejszym czasie bywał to wydatek mocno obciążający portfel kierowcy. Czy jest w takim razie rozwiązanie, które pozwoli wykupić obowiązkową polisę z mniejszym skutkiem dla naszych finansów? Co prawda zniżki nie wchodzą w grę, ale rozwiązaniem będzie ubezpieczenie OC na raty.

OC na raty jako pomocna dłoń w trudnym okresie

Z każdym rokiem ceny za OC – będące obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym – rosną i są dużym obciążeniem finansowym. Średnia cena za polisę w 2020 roku wyniosła do tej pory 657 zł. W jeszcze trudniejszej sytuacji znaleźli się młodzi kierowcy, którzy średnio płacili 1727 zł (a w przypadku braku 6-miesięcznego stażu za kółkiem nawet 2882 zł).

Jednorazowa płatność takiej kwoty może stanowić znaczne nadszarpnięcie finansów osobistych. Składkę można obniżyć, porównując dokładnie oferty i szukając zniżek, wykorzystując kalkulator ubezpieczenia samochodu dostępnego na stronie https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac. Najczęściej wybiera się jednak formę odroczenia zapłaty i rozbicia jej na mniejsze części, czyli zakup OC na raty.

Na ile rat można rozłożyć OC, by było tańsze?

Praktycznie każda firma oferuje ubezpieczenie OC na raty. Warto skorzystać z tej opcji, gdy nie mamy wystarczających środków na opłatę całej składki w danym momencie. Posiada to jednak swoje ograniczenia dotyczące liczby płatności. Na ile rat można rozłożyć OC?

Trzeba sobie uświadomić, że towarzystwa niechętnie sprzedają OC na raty. Sprawia to, że muszą czekać na płatność przez jakiś czas i nie mogą obracać tymi środkami pieniężnymi. Prawa rynku jednak wymuszają na nich walkę o klienta, przez co idą na ustępstwa. Najczęściej spotykaną opcją jest podział składki na 2 raty, płacone co pół roku. Z kolei najrzadziej spotyka się ofertę ubezpieczenia OC na 12 rat – jest to mocno indywidualna kwestia i stosowana w niewielu przypadkach. Popularną opcją jest za to płatność kwartalna, czyli OC na 4 raty. Gdzie najtaniej kupimy ubezpieczenie samochodu w takiej formie?

OC na raty – gdzie szukać i jak wybrać najlepszą ofertę?

Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie OC na raty w ogólnym rozrachunku może stać się droższe. Towarzystwo ubezpieczeniowe zrzeka się większej płatności, czyli ryzykuje i wierzy, że kierowca opłaci pozostałe raty w kolejnych miesiącach. To wpłynie na cenę OC. Jak dokładnie? To zależy od ubezpieczyciela. Nie w każdej sytuacji otrzymamy także OC na raty – na to wpływ ma przykładowo wiek, doświadczenie i płeć kierowcy. Jak znaleźć ubezpieczyciela, który umożliwi zakup polisy na raty?

Porównywarka ubezpieczeń w ciągu kilku minut pokaże wszystkie najlepsze oferty w cenach transakcyjnych, czyli rzeczywiście kwotach wymaganych do zapłaty przy każdej racie. Wystarczy podać dane kierowcy i samochodu, a dowiemy się, który ubezpieczyciel jest skłonny sprzedać OC z podziałem na raty. Można je także wykupić online, bez konieczności udawania się do oddziału.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop