Zamknij

Co wyróżnia nowoczesne domy?

10:54, 29.05.2020 | Materiały partnera

Wybór nowoczesnych rozwiązań to kwestia nie tylko estetyki, ale także określona funkcjonalność. Obecnie wygoda przemieszczania się i łatwość wykonywania codziennych czynności dla wielu osób jest priorytetem. Jeżeli dodamy do tego energooszczędność i dostęp do dużej ilości światła dziennego to mamy wszystkie cechy nowoczesnego domu.

Wygodna architektura

Początków kładzenia nacisku na wygodę zamiast zbędnych ozdób można szukać w modernizmie – stylu architektonicznym powstałym na początku XX wieku. Jego twórcy opowiadali się za odejściem od historycznych stylów architektonicznych i za architekturą na miarę człowieka – użytkownika. Modernizm był czymś więcej niż stylem architektonicznym. Był społeczną postawą architektów, pragnących tworzyć architekturę dla społeczeństwa rozumianego jako wspólnota. Ważnym aspektem historycznego modernizmu było także minimalistyczne podejście do zdobień – funkcjonalne budynki miały być wygodne, a nie ozdobne. Mimo to wiele z nich do dziś zachwyca swoją bryłą i harmonijnymi proporcjami, a elewacje często mają delikatne ozdoby. Współcześnie mamy do czynienia z powrotem do modernistycznego ideału, choć w unowocześnionej formie. Neomodernistyczne podejście do architektury polega więc na akceptacji części założeń formalnych, ale zwykle bez założeń społecznych i ideowych modernizmu. Nie powstają też nowe plany urbanistyczne, przewidujące układ osiedli i ulic.

Nowoczesne domy: łatwa komunikacja

Modne współcześnie duże, otwarte przestrzenie to właśnie dziedzictwo modernizmu. Nowoczesne domy często mają bardzo umowny podział na poszczególne pomieszczenia, a wyraźnie oddzielone są właściwie wyłącznie sypialnie i łazienka. Za to między kuchnią, salonem czy przedpokojem przejścia są płynne, a podział często wynika z odpowiedniego układu mebli.

Otwarta przestrzeń sprzyja komunikacji, ale także daje mieszkańcom poczucie przestrzeni, nawet w niewielkim metrażu. Poza tym w takiej aranżacji łatwo o kontakt głosowy z osobą będącą akurat w innej części domu.

Jasne, nowoczesne domy

Otwarte przestrzenie w nowoczesnych domach mają jeszcze jedną funkcję – zapewniają optymalny dostęp do światła dziennego. Właściwe oświetlenie domów zawsze stało w centrum uwagi architektów, jednak dopiero w XX i XXI wieku możliwe stało się stosowanie wielkich przeszkleń, zapewniających zarówno mnóstwo światła, jak i bezpieczeństwo. Obecnie często stosowane są także duże okna dachowe, pozwalające oświetlić również głębiej znajdujące się zakamarki. Jest to istotne zarówno w nowoczesnych domach parterowych, jak i na poddaszach.

Nowoczesne domy – gdzie znaleźć dobry projekt?

Osoby zafascynowane nowoczesnymi domami zapewne znają wiele stron poświęconych takim projektom. Jedną z nich jest https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-nowoczesne_projekty_domow_parterowych.html. Przy wyborze projektu jego styl jest istotny, ale poza wyglądem elewacji warto zwrócić uwagę, czy rzeczywiście zapewni taką funkcjonalność, jakiej oczekujemy. Nie każdy ma też takie same potrzeby – otwarte przestrzenie czasem mogą utrudniać niektóre czynności, zwłaszcza gdy zależy nam na fizycznym podziale – np. by oddzielić od siebie psy lub koty na jakiś czas. Na szczęście większość projektów można zmodyfikować, a korekta ścian działowych czy drzwi jest możliwa praktycznie zawsze, nawet w ramach późniejszego remontu. Warto też sprawdzić, jaka jest wydajność energetyczna budynku. W 2021 roku wchodzi w życie dyrektywa, zgodnie z którą wszystkie nowo powstające domy będą musiały spełniać kryteria obecnych domów energooszczędnych. Wiąże się to z wyższymi kosztami budowy, ale na dłuższą metę – dużymi oszczędnościami.

(Materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop