Zamknij

Zwrot podatku w 2020 r. Kiedy go oczekiwać?

08:33, 05.06.2020 | artykuł sponsorowany

Zeznania podatkowe należało złożyć najpóźniej 30 kwietnia 2020 roku. Termin zwrotu zależy przede wszystkim od terminu złożenia PIT – ale to nie jedyne kryterium. Kiedy możesz oczekiwać należnej Ci sumy? Podpowiadamy.

Nie sposób w zasadzie przewidzieć dokładnego terminu otrzymania zwrotu. Wiele zależy również od ilości zeznań, z którymi musi uporać się urząd, jak również innych czynników związanych z funkcjonowaniem instytucji. Niektóre osoby otrzymują zwrot podatku przed terminem, inne z kolei w ostatnim dniu okresu, który przysługuje urzędowi jako czas na rozliczenie zeznania. Warto wiedzieć jednak, jakie czynności przyspieszają otrzymanie zwrotu, aby w następnych latach uzyskać go szybciej.

Należy zaznaczyć, że pandemia koronawirusa w żaden sposób nie powinna opóźnić realizacji zwrotu, jeśli został on złożony online. W innym wypadku, ze względu na zakłócenia w pracy poczty i inne czynniki, PIT mógł dotrzeć do Urzędu Skarbowego z opóźnieniem. Wiele osób zmaga się obecnie z problemami natury ekonomicznej w związku z zamrożeniem gospodarki, a dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci zwrotu podatku może istotnie wesprzeć ich gospodarstwo domowe. Poniżej podpowiadamy, kiedy można się go spodziewać.

Data złożenia wniosku – aspekt decydujący o terminie zwrotu podatku w 2020 roku

Podobnie jak w latach poprzednich, kluczową kwestią determinującą termin zwrotu jest oczywiście data złożenia zeznania podatkowego. Jeśli złożyłeś PIT już między 1.02 a 15.02, pieniądze powinieneś otrzymać najpóźniej pierwszego kwietnia. Jeśli natomiast był to koniec kwietnia, może okazać się, że zwrot podatku uzyskasz dopiero w lipcu. Osoby zaliczające się do pierwszej grupy, które wciąż nie dysponują pieniędzmi z rozliczenia zwrotu, powinny rozwiać swoje wątpliwości, kontaktując się z Urzędem Skarbowym. Czasem okazuje się, że powodem braku rozliczenia jest na przykład błędnie podany numer konta, o czym instytucja może poinformować ze sporym opóźnieniem. Może się też okazać, że rozliczenie zostało przeznaczone na poczet należności takich jak mandaty do spłacenia.

Sposób złożenia wniosku – istotny element, wpływający na termin zwrotu podatku w 2020 roku

Zanim skontaktujesz się z urzędem w sprawie braku zwrotu na Twoim koncie, warto zastanowić się również nad tym, jak sposób złożenia zeznania mógł wpłynąć na tempo realizacji. Urzędy Skarbowe już od dawna zachęcają do składania PIT przez Internet, co znacznie przyspiesza cały proces. Oczywiście, nie wszyscy mają taką możliwość, ale w związku z tym muszą liczyć się z późniejszym zwrotem. Dla osób, które złożyły zeznanie podatkowe przez Internet między 15 lutego a 20 kwietnia, urzędy przewidują maksymalnie 45 dni na przesłanie zwrotu.

Należy mieć na uwadze, że urząd nie ma prawa spóźnić się ze zwrotem więcej niż 3 miesiące, jeśli wszystkie formalności zostały dopełnione. Dlatego, jeśli następuje opóźnienie, warto zweryfikować, co jest tego przyczyną. Jeśli wina nie leży po Twojej stronie – tzn. wniosek został wypełniony prawidłowo i dotarł do instytucji na czas – urząd będzie musiał wypłacić Ci również odsetki.

Więcej informacji na https://pozyczkaposzukiwana.pl/kiedy-zwrot-podatku-w-2020/

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop