Zamknij

Najczęstsze usterki drukarek laserowych – nie daj się zaskoczyć

09:05, 17.07.2020 | materiały partnera

Wszystkie urządzenia elektroniczne, nawet te najwydajniejsze, mogą ulegać awariom. Drukarki laserowe nie są tutaj wyjątkiem – w ich przypadku również zdarzają się usterki i warto być na nie przygotowanym. Dowiedz się więcej o najczęściej występujących awariach laserowych sprzętów do drukowania i sposobach radzenia sobie z tymi problemami.

Zacięty papier

Dlaczego Twoja drukarka laserowa nie działa? Jeżeli wiesz, że jest podłączona do prądu i ma prawidłowo zainstalowane sterowniki, źródła problemów należy poszukać we wnętrzu sprzętu. Zazwyczaj przyczyną wstrzymania wydruków jest zacięty papier w drukarce. Pamiętaj o tym, by nie wyszarpywać zaklinowanych arkuszy. Zamiast wyciągać papier na siłę, otwórz pokrywę i delikatnie wyjmij toner. Przyjrzyj się miejscu, w którym zakleszczyła się kartka. Następnie ostrożnie wyjmij papier z drukarki. W ten sposób zapobiegniesz awarii wewnętrznych części sprzętu.

Pogorszenie się jakości wydruków

Inną częstą usterką drukarek laserowych jest obniżenie się jakości wydruków. Na kartkach mogą pojawiać się smugi, linie, niedokładnie odwzorowane kolory, niewyraźne teksty czy niezadrukowane pola. Przyczyną pogorszenia się jakości wydruków bywają nieusunięte elementy zabezpieczające toner. Specjalne komponenty jak zatyczki czy folie chronią materiały eksploatacyjne przed wilgocią i innymi szkodliwymi czynnikami. Dotyczy to wszystkich wkładów od uznanych producentów, niezależnie od tego, czy są to tonery HP, Canon, Brother czy innych firm. Przed montażem kasety drukującej w urządzeniu, zadbaj o usunięcie wszystkich elementów zabezpieczających, aby działała prawidłowo.

Powodem złej jakości wydruków może być też wadliwy toner. Jeżeli wkład został uszkodzony mechanicznie albo wyprodukowano go z kiepskich komponentów, odbije się to na prawidłowej pracy drukarki laserowej. Aby móc liczyć na perfekcyjne wydruki i bezproblemowe działanie urządzeń, należy kupować tonery do drukarek HP, Epson i innych marek w sklepach o potwierdzonej reputacji.

Gdzie szukać materiałów eksploatacyjnych o dobrej jakości, by uniknąć usterek? Oryginalny toner do drukarki HP możesz zamówić na stronie https://www.profibiuro.pl/hp-c-85_70.html. W sklepie dostępne są również bezpieczne w stosowaniu zamienniki oraz materiały do urządzeń innych cenionych firm, np. Brother czy Canon.

Co jeszcze może być przyczyną pogorszenia się jakości wydruków? Przechowywanie tonerów w nieprawidłowy sposób, zanieczyszczenie drukarki laserowej oraz niedopasowanie ustawień wydruku do niestandardowych nośników. Wspomnianym problemom najlepiej przeciwdziałać, by uniknąć usterek. Warto zatem przechowywać tonery w warunkach zalecanych przez producentów, regularnie oddawać sprzęt do konserwacji oraz pamiętać o doborze odpowiednich ustawień, gdy drukuje się na foliach czy nośnikach o niestandardowej twardości.

Głośna praca drukarki

Drukarki laserowe, szczególnie nowszej generacji, to urządzenia słynące z cichej pracy. Jeżeli więc drukowaniu zaczynają towarzyszyć głośne dźwięki, można mówić o wystąpieniu usterki. Co jest przyczyną głośnej pracy drukarki laserowej? Powody mogą być różne – zanieczyszczenie urządzenia, uszkodzenie jednego z jego elementów mechanicznych albo używanie wkładów niekompatybilnych z modelem sprzętu.

W dwóch pierwszych przypadkach najlepiej oddać drukarkę do serwisu. Problem niedopasowania wkładu można łatwo rozwiązać samodzielnie. Przykładowo, jeśli zakupiony przez Ciebie toner HP nie jest kompatybilny z Twoim urządzeniem, jak najszybciej go zdemontuj i zamów inny produkt. Zanim jednak to zrobisz, dokładnie sprawdź pełną nazwę swojego modelu drukarki. A co zrobić, gdy kupiony toner do drukarki HP czy innej firmy jest zgodny z zaleceniami, ale ma wadę fabryczną? W takim przypadku złóż reklamację u sprzedawcy lub producenta.

Usterki drukarek laserowych zwykle przytrafiają się w momentach, kiedy najmniej ich sobie życzymy, np. gdy pilnie trzeba wydrukować ważną fakturę. Warto być na nie przygotowanym i części problemów zapobiec zawczasu, dbając o dobór odpowiednich materiałów eksploatacyjnych i właściwe ich stosowanie, regularnie konserwując sprzęt oraz zachowując ostrożność przy usuwaniu zaklinowanych kartek. Wówczas uda się ograniczyć częstotliwość usterek i uchronić drukarkę laserową przed poważniejszymi awariami.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop