Zamknij

Jak przygotować się do matury? Zdasz to!

13:31, 04.09.2020 | artykuł sponsorowany

Koniec wakacji to najwyższy czas, aby zacząć myśleć o zbliżającym się roku szkolnym. Szczególnie dla uczniów klasy maturalnej. To przed nimi w tym roku stoi wielkie wyzwanie, jakim jest egzamin dojrzałości. Jest to o tyle ważne, że jego wynik wpływa na dalszą edukację, ponieważ jest kluczowy podczas rekrutacji na studia. Im bardziej zależy nam na jakimś kierunku, tym bardziej powinniśmy się na tym skupić. Przedmiotów jest kilka, a z każdego z nich mnóstwo materiału. Jak to wszystko skutecznie opanować? Kluczowe jest dobre przygotowanie i powtórki. Z takim podejściem zyskujemy gwarancję dobrego wyniku i spokojnych wakacji, zakończonych dostaniem się na wymarzony kierunek.

Dobry plan to podstawa

Matura wiąże się z przystąpieniem do kilku egzaminów. Jedne z nich są dla ucznia obowiązkowe (j. polski, matematyka, j. obcy), a inne tzw. rozszerzenia to kwestia dobrowolności. Pierwsze z nich decydują o zdaniu egzaminu, natomiast drugie są wymagane przy rekrutacji na studia, w zależności od wybranego kierunku. Materiału do opanowania jest dużo, dlatego, żeby się w tym wszystkim nie pogubić kluczowe jest stworzenie planu. Podzielmy materiał na mniejsze części i zaplanujmy kiedy i nad czym będziemy siedzieć. Wszystko w granicach rozsądku, nie przesadzajmy z ilością, pamiętajmy też o odpoczynku. W ten sposób nie marnujemy czasu na zastanawianie się co danego dnia zrobić, a także zyskujemy pewność, że na pewno zdążymy ze wszystkimi treściami na czas.

Nie na ostatnią chwilę

Część osób podchodzi do egzaminów na zasadzie ‘jakoś to będzie’ albo uczy się do nich dopiero na ostatni dzwonek, noc przed egzaminem. W przypadku matury to rozwiązanie absolutnie nie zda egzaminu. Tylko systematyczne opanowywanie materiału, powtórki i rozwiązywanie zadań są dla ucznia gwarancją dobrego rezultatu. Warto na samym początku zastanowić się jakie zagadnienia są dla nas priorytetem, a także które dostarczają nam trudności. Ich nauka wymaga dużo czasu i uwagi, więc na tym aspekcie powinniśmy skupić się najbardziej. Rozpoczęcie nauki z odpowiednim wyprzedzeniem będzie dla ucznia szansą na odpowiednie opanowanie, a także ograniczy doskwierający każdemu stres.

Bez praktyki ani rusz

Egzamin maturalny ma to do siebie, że sprawdza zarówno zdobytą w dotyczasowej edukacji wiedzę, jak i opanowane umiejętności. Starannie przygotowane notatki to dla ucznia za mało, żeby skutecznie się do tego przygotować. Konieczna jest praktyka. Zdobytą z podręczników wiedzę należy wykorzystywać podczas rozwiązywania zadań z dostępnych zbiorów zadań. Bardzo polecane jest również korzystanie z arkuszy z poprzednich lat. Spotykamy się z formą zadań, z którą faktycznie możemy się spotkać. Im więcej tego typu ćwiczeń wykonamy, tym lepiej. Nie zapominajmy również o nowoczesnych rozwiązaniach, związanych z technologią i internetem. Fiszki, aplikacje, platforma edukacyjna dlaucznia.pl, gry i programy. Wszystkie te formy dostarczają nam wiedzy, a także są świetną formą oderwania się na chwilę od książek i zeszytów.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop