Zamknij

Kompletny poradnik jak kupić dobre używane wózki widłowe

11:12, 24.09.2020 | Artykuł sponsorowany
Skomentuj

Chcesz kupić dobry (a jednocześnie tani) używany wózek widłowy? Oznacza to, że ten poradnik jest właśnie dla Ciebie! Poznasz w nim kryteria oceny, jakiej powinieneś poddać sprzęt przed zakupem oraz warunki sprzedaży, którym szczególnie należy się przyjrzeć przed podpisaniem umowy. Ponadto, dowiesz się, co musisz zrobić po zakupie używanego wózka, tak aby móc wykorzystywać go zgodnie z obecnymi przepisami. Niniejszy tekst stanowi kompletny i kompleksowy poradnik, dla każdego, kto planuje kupno używanego wózka jezdniowego unoszącego.

Głównym celem niniejszego poradnika jest ułatwienie przedsiębiorcom przeprowadzenia korzystnych transakcji poprzez zakup wydajnego sprzętu dobrej jakości w atrakcyjnej finansowo cenie. Zebrane poniżej rady stanowią zbiór najważniejszych kwestii i pytań, jakie powinny paść przed zakupem konkretnego urządzenia, a także porad i zaleceń po nabyciu sprzętu.

Zacznijmy jednak od kwestii - dlaczego w ogóle używane wózki widłowe?

Jeszcze kilka lat temu, używane wózki widłowe cieszyły się popularnością równą nowym urządzeniom. Jednak od kilku lat tendencje na rynku urządzeń transportu bliskiego, zaczęły ulegać sporym zmianom, a z roku na rok popularność pojazdów używanych maleje. Jednym z rozwiązań, które miało zatrzymać trend spadkowy było wprowadzenie w 2018 konieczności sporządzania dokumentacji resurs (o której więcej powiemy w dalszej części poradnika), dla każdego eksploatowanego pojazdu. Jednak liczba kupowanych wózków widłowych używanych wciąż spada. Pojawia się także pytanie - czy tego typu zakup w ogóle jeszcze się opłaca?

Czy kupno używanego wózka widłowego się opłaci?

Wszystko zależy oczywiście od tego, jakie urządzenie i w jakiej cenie się wybierze. Jednak to właśnie wózki widłowe używane są dla wielu mniejszych przedsiębiorstw sposobem na zyskanie dodatkowego sprzętu do obsługi najcięższych ładunków w firmie. Ale wybierają je nie tylko niewielkie czy początkujące firmy, wręcz przeciwnie! Używane wózki widłowe pozwalają na zwiększenie floty pojazdów niskim kosztem w szybki sposób. Zatem, jeśli przedsiębiorstwo decyduje się na wynajem nowego magazynu czy hali ze względu na zwiększony ruch w branży - najszybszym i najłatwiejszym rozwiązaniem jest zakup używanych wózków widłowych.

Używane pojazdy unoszące czy terenowe to także częsty wybór przedsiębiorców związanych z branżą budowlaną. Zakup nowych, droższych urządzeń do ciężkiej pracy z materiałami budowlanymi nie byłby dobrym wyjściem. W tego typu pracach wystarczą solidne, używane wózki starszego typu.

Z pewnością także stając pomiędzy wyborem nowy, niepewnej marki pojazd sprowadzany z Chin a używany markowy wózek widłowy, lepszym rozwiązaniem będzie wybór tego drugiego. Dlaczego? Przede wszystkim w grę wchodzi jakość wykonania. Części wózków, które wyszły od czołowych producentów wykonane są z solidnych materiałów, dzięki czemu ich żywotność jest znacznie dłuższa. Niefirmowe tanie widlaki to urządzenia z wyglądu przypominające znacznie wózki widłowe, jednak awaryjność wśród nich jest bardzo wysoka. Do tego dochodzi konieczność zamawiania części wymiennych z Chin oraz, niestety, znacznie gorsza jakość tych elementów. Finalnie, chcąc zapłacić mniej kupując niefirmowe nowe urządzenie narażasz się tylko na większe straty.

Używane wózki widłowe, których warto szukać

Podczas zakupu używanego wózka widłowego najważniejszy jest stan techniczny pojazdu, gdyż za nim idzie również cena, a co najbardziej istotne - żywotność urządzenia. Jak wspomnieliśmy powyżej - urządzenia transportu bliskiego znanych marek, które istnieją na rynku już od wielu lat, cechuje dłuższa żywotność, lepsza jakość, bardziej solidna konstrukcja oraz przemyślane, funkcjonalne rozwiązanie.Do najlepszych i najbardziej cenionych marek wózków widłowych należą:

 • Linde,

 • Manitou,

 • Jungheinrich,

 • Nissan,

 • Toyota,

 • Hyster,

 • Still.

I właśnie używanych pojazdów tych firm warto szukać na rynku, jeśli chce się kupić dobrej jakości wózki widłowe, które posłużą w firmie długi czas.

Czym kierować się wybierając używany wózek widłowy?

Sam wybór odpowiedniej marki wózka jezdniowego unoszącego to jednak jeszcze nie wszystko. Na decyzję o zakupie urządzenia powinno składać się więcej czynników. W tym m.in:

 • rok produkcji urządzenia - im starszy sprzęt, tym niższa będzie jego cena. Przed zakupem jednak upewnij się, czy wózek widłowy mający powyżej 30 lat, to na pewno urządzenie, którego potrzebujesz, jeśli chcesz aby było eksploatowane przez kilka najbliższych lat.

 • stan techniczny - jest równie ważny (a nawet ważniejszy) niż wiek urządzenia. Obecnie stan wózków widłowych łatwo sprawdzić dzięki obowiązkowi sporządzania dokumentacji - resurs. Resurs wózków widłowych określa prognozowany okres zdolności użytkowej urządzenia, dzięki czemu łatwo ocenić przybliżony koszt zbliżających się wydatków na remont i wymianę części w urządzeniach.

 • napęd - to istotne szczególnie w przypadku starszego typu wózków z napędem spalinowym. Nowoczesne widlaki spalinowe wyposażone są już w filtry, ograniczające emisję spalin do otoczenia, dlatego można je wykorzystywać również wewnątrz pomieszczeń. Jednak nic straconego - tego typu filtry można również dokupić (wiąże się to z kolejnymi kosztami, które musisz uwzględnić podczas zakupu).

 • rodzaj zabudowy kabiny - atutem zakupu używanego wózka widłowego jest to, że często posiada on już kompletną (lub częściową) kabinę, dzięki czemu unikasz wydatków z tym związanych. Kabiny są niezbędne w przypadku obsługi ładunków na zewnątrz pomieszczeń. Zapewniają nie tylko wygodę, ale również chronią przed deszczem, wiatrem, czy nawet nadmiernym słońcem.

 • wyposażenie - warto upewnić się jakiej długości (i w jakim stanie) są widły oraz opony używanego wózka widłowego, a także czy posiada wyposażenie, które mogłoby być przydatne - np. klimatyzację, jeśli sprzęt będzie wykorzystywany na zewnątrz.

Obecnie, ogromną zaletę stanowią informacje zebrane w resursie. Dokumentacja ta sporządzana jest na podstawie wielu składowych, które zwykle sprawdza się również przed zakupem używanego pojazdu. Mowa tu m.in o:

 • informacjach zawartych w książce konserwacji oraz raportach;

 • pomiarach geometrii urządzenia;

 • przeglądach technicznych urządzenia oraz mechanizmów;

 • próbnym rozruchu bez i z obciążeniem.

Istnieje również szereg bardzo prostych prób, które możesz wykonać samodzielnie w celu sprawdzenia stanu technicznego pojazdu.

Jak samodzielnie sprawdzić stan techniczny używanego wózka widłowego?

Nawet jeśli nie jesteś specjalistą i nie posiadasz wiedzy technicznej, istnieje kilka sposobów, żebyś samodzielnie ocenił stan wózka, który planujesz kupić.

1.Oceń wskaźnik zużycia opon, który powinien znajdować się na bieżniku. Dodatkowo, przyjrzyj się, czy opony nie posiadają rozwarstwień, wybrzuszeń itp.

2.Sprawdź mocowania i grubość wideł. Ich zużycie można zmierzyć zwykłą suwmiarką. Nie powinno ono przekraczać 10% oryginalnej grubości widły (nie może też być wyższe niż maksymalnie 5 mm).

3.Ważna jest także ocena masztu - nie powinien być odkształcony ani wygięty. Poprawność jego działania można sprawdzić poprzez wykonanie szybkiego i prostego testu. Wystarczy na widłach unieść ładunek o maksymalnej dopuszczalnej dla urządzenia wadze na wysokość około 20-30 cm. Jeśli układ unoszenia w wózku i maszt działają prawidłowo - ładunek nie powinien opadać szybciej niż 1 cm na 1 minutę. W innym przypadku, konieczna może być naprawa układu unoszenia.

4.Silnik najlepiej sprawdzić przeprowadzając jazdę próbną. W przypadku wózka używanego spalinowego zaczyna się ona od zimnego startu. W trakcie warto obserwować - czy emisja spalin jest duża? Jaki mają kolor? Czy silnik nie gaśnie?

5.W wózkach elektrycznych warto przyjrzeć się akumulatorom. Zaniepokoić powinny zielone lub białe niewielkie kryształki na biegunach, gdyż oznaczają one zasiarczenie. Taki akumulator będzie wymagał z pewnością wymiany. Inną oznaką nieprawidłowości są wybrzuszenia ogniw, które pojawiają się w używanych przez wiele lat bateriach.

6.Jak w każdym pojeździe, także i w wózkach widłowych, istotne są prawidłowo działające hamulce. Można to oczywiście przetestować w trakcie jazdy próbnej. Warto również przetestować, czy w pojeździe działa hamulec postojowy.

Warunki sprzedaży używanych wózków - na co zwrócić uwagę?

Wybrałeś już odpowiedni używany wózek widłowy, który odpowiada Ci zarówno pod względem stanu technicznego, możliwości, jak i ceny? Nie zapominaj, iż to jeszcze nie koniec. Przed Tobą podpisanie umowy. Każda umowa sprzedaży i zakupu powinna być jasno, klarownie sformułowana. Istotne jest, aby w dokumencie zawarte były zgodne z rzeczywistością dane wózka widłowego.

Nie zapomnij, sprawdzić dokładnie warunków finansowania sprzętu:

 • czy istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty?

 • czy możesz skorzystać z opcji leasing'u?

 • ile wpłaty własnej musisz posiadać w przypadku opcji kredyty/rat lub pożyczki?

 • jaka jest stopa procentowa?

Jeśli kupujesz wózek używany ze składu lub od dealera, często możesz liczyć także na gwarancję po zakupie sprzętu. W niektórych przypadkach wynosi ona nawet do 36 miesięcy (!). Oczywiście, tego typu gwarancji nie udzielają osoby prywatne sprzedające widlaki. A dla nabywcy jest to dodatkowe zabezpieczenie.

Podczas podpisywania umowy kupna-sprzedaży, możesz od razu zadbać także o zapewnienie nadzoru nad stanem technicznym nowozakupionego pojazdu. W tym celu wystarczy ze sprzedawcą podpisać umowę na serwisowanie sprzętu.

Obowiązki po zakupie używanego wózka widłowego

Gdy posiadasz już wózek widłowy używany, Twoim pierwszym obowiązkiem jest zarejestrowanie go. Rejestracji można dokonać w najbliższym Urzędzie Dozoru Technicznego. W tym celu do urzędu należy złożyć:

 • wypełniony dokładnie wniosek o zarejestrowanie pojazdu;

 • specyfikację techniczną pojazdu;

 • schematy układów;

 • DTR wózka;

 • certyfikat pochodzenia;

 • kserokopię ostatniego protokołu i decyzji o dopuszczeniu do rejestracji.

Jeśli wszystkie złożone dokumenty są kompletne, pojazd będzie musiał przejść jeszcze badanie techniczne, po którym będzie mógł zostać wpisany do rejestru wózków widłowych.

Rejestracja wózka widłowego jest obowiązkowa, tak samo zresztą jak dopilnowanie wymagań i przepisów dotyczących eksploatacji i konserwacji urządzeń transportu bliskiego.

Wiesz już wszystko - podsumowanie

W powyższym poradniku przedstawiliśmy najważniejsze informacje i rady dotyczące tego, jak kupić dobre, wydajne wózki używane. Kierując się powyższymi wskazówkami można bez trudu, punkt po punkcie, sprawdzić stan techniczny pojazdu oraz skoncentrować się na najważniejszych oczekiwaniach względem poszukiwanych pojazdów.

Używane wózki widłowe mogą być opłacalną inwestycją, która w realny sposób ułatwi prace transportowe i magazynowe, bez konieczności wydawania jednorazowo dużych sum.

Szukasz dobrych używanych wózków widłowych? Sprawdź oferty na:

___________________________________________

 

Magdalena Kopeć

Specjalistka SEO SEM

www.seolo.pl

Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz