Zamknij

Czym jest kredyt we franku i jak uzyskać pomoc?

11:00, 09.11.2020 | materiały partnera

Wielokrotnie w mediach słyszy się pomocy Frankowiczom, kredytach frankowych i problemach, jakie zostały przez niego spowodowane. Możesz jednak zastanawiać się, czym tak naprawdę ten kredyt w obcej walucie jest. Sprawdź, czym jest i co należy wiedzieć o kredytach udzielanych we frankach szwajcarskich.

  • Kredyt we franku szwajcarskim to rodzaj zobowiązania długoterminowego.
  • Na rynku obecne są dwa rodzaje takie zobowiązania.
  • Zmiana kursu spowodowała, że wielu kredytobiorców wpadło w tarapaty.
  • Liczne kancelarie oferują pomoc dla Frankowiczów.

Zobowiązanie we franku szwajcarskim to kredyt hipoteczny, czyli długoterminowy produkt kredytowy. Wyróżnia go fakt, że zaciągany był w obcej walucie, w tym wypadku Franku szwajcarskim. Należy jednak pamiętać, że kredyt ten był wyrażony we franku, ale wypłacany był w Polskim Nowym Złotym. Samo przeliczenie odbywało się przez bank, a kurs niekoniecznie musiał pokrywać się z tym, który opublikowany jest przez Narodowy Bank Polski. 

Kredyt frankowy można podzielić na dwa rodzaje, które na pierwszy rzut oka nie różnią się bardzo od siebie. Zobowiązanie może mieć formę kredytu denominowanego cechującego się tym, że wyrażony jest na umowie w walucie obcej. Oprócz samej umowy również harmonogram spłaty wyrażony jest we franku. Kredyty denominowane są bardzo podatne na zmiany kursowe. W przypadku wzrostu kwota zaciągnięta może być niższa niż tak, którą należy spłacić. 

Inną formą kredytów frankowych są kredyty indeksowane. Od produktów denominowanych dzieli ich fakt, że kwota, która powinna być spłacona, na umowie wyrażona jest w złotówkach, natomiast harmonogram zawiera raty we franku szwajcarskim i stanowi podstawę do wyliczenia raty, którą należy zapłacić.

Problemy Frankowiczów sięgają roku 2011, kiedy to kurs franka szwajcarskiego w odniesieniu do polskiej złotówki zaczął rosnąc. Jednak prawdziwy kryzys nadszedł 15 stycznia 2015 roku, kiedy to bank centralny Szwajcarii uwolnił kurs franka, co sprawiło, że zaczął on gwałtownie szybować do góry. Duże zmiany w kursie sprawiły, że wielu kredytobiorców miało do spłaty więcej pieniędzy, niż zaciągnęło.

Wielu konsumentów uważa, że zapisy w umowach były abuzywne. W związku z tym popularnych zapytaniem w Google jest Kredyt we frankach - kancelaria", "kancelaria pomoc frankowiczom". Zazwyczaj pozwala to znaleźć kancelarię (np. https://jacekkosinski.pl/uslugi/pomoc-frankowiczom/), która pomaga walczyć z nielegalnymi umowami i znacząco poprawia sytuację Frankowiczów. Najczęściej procesy dotyczą niezgodnego z prawem przeliczania kursu lub nawet anulowania całej umowy.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%