Zamknij

Wady i zalety kredytu samochodowego jako sposobu na finansowanie zakupu auta

13:21, 10.11.2020 | artykuł sponsorowany

Jednym ze sposobów na sfinansowanie zakupu auta jest zaciągnięcie kredytu samochodowego. Jak każdy inny produkt bankowy, ma on swoje zalety i wady. Jeśli chcesz je poznać, poświęć chwilę na lekturę tekstu

Najważniejsze zalety kredytu samochodowego

Zacznijmy od zalet, wśród których najistotniejsze dla wielu osób jest atrakcyjne oprocentowanie. Wystarczy rzucić okiem na oferty dostępne na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/samochodowe/, żeby się przekonać, że kredyty samochodowe należą do najtańszych na rynku. Najkorzystniejsze produkty są objęte oprocentowaniem zaledwie 6-7%, podczas w przypadku najtańszych kredytów gotówkowych wskaźnik ten wynosi 9-10%.

Kolejna kwestia to elastyczność kredytu samochodowego, który jest dostępny w trzech różnych wariantach:

standardowym (podstawowym),

balonowym,

jednoratowym.

Różnorodność wariantów pozwala na dobranie takiego, który spełnia Twoja indywidualne potrzeby i wymagania.

Do skorzystania z kredytu samochodowego zachęca możliwość zaciągnięcia dużej kwoty. W ramach tego rodzaju produktów można zadłużyć się nawet na kilkaset tysięcy złotych, co pozwala na zakupienie nowego, luksusowego auta prosto z salonu. Również długi termin spłaty, który często przekracza 10 lat, stanowi ważny argument przemawiający za kredytem samochodowym. Nie zmienia to jednak faktu, że ma on także pewne wady, które każą się zastanawiać, czy naprawdę opłaca się z niego korzystać.

Największe minusy kredytu samochodowego

Zacznijmy od tego, że kredyt samochodowy ma charakter celowy, tzn. udostępnione w jego ramach środki można przeznaczyć wyłącznie na zakup pojazdu. To z kolei oznacza, że wszelkie inne koszty związane z nabyciem auta, jak np. ubezpieczenia czy ewentualne naprawy, trzeba uregulować z własnych środków. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kredytu gotówkowego, ponieważ banku nie interesuje, na co klient wyda otrzyma gotówkę. Jeżeli interesuje Cię ten produktów, sprawdź, czym się charakteryzuje kredyt w Credit Agricole, PKO, mBanku czy innych bankach.

Również kwestia własności dla wielu osób pozostaje mocno kontrowersyjna. Wynika to z faktu, że autem kupionym w ramach kredytu samochodowego nie można dowolnie rozporządzać. Do momentu spłaty ostatniej złotówki zobowiązania bank musi wyrazić zgodę na sprzedaż, a także niekiedy wyjazd zagranicę. Zdarzają się też roczne limity kilometrów, których nie można przekroczyć.

O ile zaciągnięcie kredytu gotówkowego odbywa się praktycznie od ręki, o tyle formalności przy kredycie samochodowym są bardziej skomplikowane i czasochłonne. Konieczne jest bowiem skompletowanie dokumentów dotyczących nie tylko samego kredytu, ale również kupowanego auta. Ponadto banki wymagają lepszej zdolności kredytowej dla klientów zaciągających kredyt samochodowy.

Decydując się na kredyt samochodowy, trzeba pamiętać, że zakupione w ten sposób auto musi być objęte nie tylko obowiązkowym dla każdego pojazdu ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej, ale również autocasco. To standardowy warunek w każdym banku, dzięki któremu znika problem odpowiedzialności za szkody powstałe z winy kierowcy lub z powodu czynników losowych. Innym ograniczeniem nakładanym przez banki jest limit wiekowy dla auta, który różni w zależności od danej oferty, jednak najczęściej wynosi 10 lat. To oznacza, że zakupu starszych egzemplarzy nie da się sfinansować kredytem samochodowym.

Przed zaciągnięciem kredytu samochodowego upewnij się, że wybrana oferta spełnia Twoje wymagania. Dostępne na rynku produkty łatwo i szybko porównasz na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/samochodowe/.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%