Zamknij

Kolory pojemników i koszy na śmieci, czyli jak poprawnie segregować odpady

08:19, 12.11.2020 | materiały partnera

Jak poprawnie segregować śmieci?
Segregacja śmieci stała się już powszechnym nawykiem zarówno w domach, jak i miejscach pracy. Wymierne korzyści z takiego działania zachęcają coraz więcej osób do przystąpienia do grona segregujących. Kolorowe pojemniki i kosze na śmieci widzimy już niemal wszędzie… w domach, mniejszych i większych firmach, zakładach pracy czy na ulicach. Można je też nabyć w wielu stylowych odmianach dostosowanych do różnych środowisk, np. tu ajprodukty.pl/czystosc-i-srodowisko/segregacja-odpadow/6204205.wf.Aby przeprowadzana przez nas segregacja śmierci była efektywna i przynosiła oczekiwane rezultaty, należy przestrzegać kilku kluczowych zasad.

Niebieskie pojemniki na śmieci - PAPIER


Odpady, które powinny się znaleźć w tym kuble to: opakowania z papieru i tektury, książki, gazety, czasopisma, ulotki, papier biurowy. Wiele osób niepotrzebnie poszerza tę listę, rzutując tym samym negatywnie na celowość segregacji. Nie należy umieszczać w tym pojemniku odpadów higienicznych, na przykład ręczników papierowych, zużytych chusteczek czy papieru toaletowego. To samo dotyczy papieru zafoliowanego lub laminowanego. Bardzo dużo osób wrzuca do niebieskiego kosza kartony po sokach czy mleku, jednak jest to bardzo duży błąd, ponieważ zawierają one wewnątrz połyskujący materiał wykonany z tworzywa sztucznego, dlatego nie nadają się do recyklingu.

Zielone pojemniki na śmieci - SZKŁO


Segregacja szkła z reguły nie pozostawia żadnych wątpliwości, jednak gwoli ścisłości warto o niej wspomnieć. Do zielonych pojemników wrzucamy: słoiki, szklane butelki po napojach i żywności, szklane opakowania po kosmetykach. Należy unikać umieszczania w nich opakowań po lekach, rozpuszczalnikach i olejach silnikowych, ceramiki, porcelany, żarówek, świetlówek i reflektorów, a także zniczy z zawartością wosku.

Żółte pojemniki na śmieci - METALE I TWORZYWA SZTUCZNE


W tym przypadku lista jest trochę dłuższa. Odpady, które należy wrzucić do żółtego pojemnika to: plastikowe butelki, zakrętki od butelek i słoików, plastikowe opakowania (worki, foliówki, reklamówki), kartony po mleku i sokach, puszki po żywności i napojach, opakowania po środkach czystości i kosmetykach. Należy pamiętać, że butelki najlepiej jest uprzednio odkręcić i zgnieść.

Brązowe pojemniki na śmieci - ODPADY BIO


Jak sama nazwa wskazuje, do brązowych pojemników wrzucamy wszelkie odpady bio. Są to: resztki jedzenia, odpady warzywne i owocowe, gałęzie drzew i krzewów, skoszona trawa, zgrabione liście i kwiaty, trociny i kora drzew. Nie należy umieszczać tu ziemi, kamieni, popiołu, impregnowanego drewna oraz kości czy odchodów zwierzęcych.

Czarne pojemniki na śmieci - ZMIESZANE ODPADY


Słowem, tu umieszczamy wszystko, co nie podlega pod pozostałe kategorie pod warunkiem, że nie są to odpady niebezpieczne. Zatem nie należy tu wrzucać zużytych baterii, opon, sprzętów elektronicznych i AGD, wielkogabarytowych mebli, przeterminowanych leków.
Stosując się do powyższych zasad, przyczynisz się do poprawnej segregacji śmieci, a co za tym idzie, ochrony środowiska i zmniejszenia palącego problemu jego zanieczyszczenia. Nie jest konieczne, aby posiadać w domu czy firmie wszystkie rodzaje kubłów segregacyjnych. Obecnie oferta tego typu produktów jest tak różnorodna, że z łatwością można dobrać ich rozmiary do powierzchni domu, mieszkania czy firmy.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%