Zamknij

Autocasco? Czy jego wykupienie na pewno się opłaca?

09:58, 26.11.2020 | artykuł sponsorowany

Mimo przeogromnego ruchu na drogach publicznych i coraz wyższego ryzyka uczestnictwa w kolizji drogowej, część kierowców nadal nie decyduje się na wykupienie ubezpieczenia dodatkowego autocasco. Wynika to głównie z tego, że jego zakup wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami, choć w naszym przekonaniu zdecydowanie warto zainwestować w ubezpieczenie AC. Jakie korzyści ono przynosi?

Ubezpieczenie AC – chroni nas przed… nami samymi.

Przede wszystkim podkreślamy, że obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla kierowców nie pokrywa kosztów naprawy pojazdu sprawcy zdarzenia drogowego. Kierowcy wprawdzie zdają sobie z tego sprawę, ale mimo wszystko wychodzą z założenia, że ubezpieczenie AC nie będzie im potrzebne – nie zakładają bowiem, że sami będą mogli spowodować stłuczkę.

Niestety jest to nieco krótkowzroczne myślenie, ponieważ dokładnie każdy z nas – bez względu na doświadczenie drogowe, temperament i zachowywaną ostrożność – może doprowadzić do mniej lub bardziej poważnego wypadku. Wystarczy chwila nieuwagi spowodowana przemęczeniem, wpadnięcie w poślizg, czy zwykły pech. Niestety nikt nie może zakładać, że nie będzie w stanie doprowadzić do takiego zdarzenia.

Bardzo wysokie koszty napraw.

Nie możemy też wychodzić z założenia, że zawsze będzie nas stać na naprawę naszego pojazdu. Niestety: w przypadku poważniejszych zniszczeń (np. silnika), koszty te mogą sięgać kilkunastu tysięcy złotych. Są to kwoty, którymi często nie będziemy dysponować, a przecież samochód jest podstawowym narzędziem codziennego funkcjonowania. W takiej sytuacji AC na samochód realnie zabezpiecza nasz domowy budżet.

Co więcej, samodzielne opłacanie napraw może nas zmusić do redukowania kosztów, przez co do remontu wykorzystane zostaną części zamienne, albo i nawet używane. To bardzo niekorzystna sytuacja, rodzi bowiem ryzyko wystąpienia kolejnych usterek i awarii. Odpowiednie ubezpieczenie AC pojazdów umożliwi nam wykonanie napraw w oparciu o nowe, oryginalne elementy.

Skradziony samochód bez AC? Mamy duży problem

Musimy też pamiętać, że jeśli – odpukać – nasze auto zostanie skradzione, bez odpowiedniej polisy nie zostanie nam wypłacone żadne odszkodowanie. Niestety standardowe OC nie zabezpiecza pojazdów od kradzieży i nie rekompensuje tego typu strat. Co wówczas by nam pozostało? Jedyne stosowne zgłoszenie na policję, która nie zawsze będzie w stanie takie auto zlokalizować.

W tym kontekście również warto zakupić AC samochodowe. Ubezpieczyciel będzie wówczas zobowiązany do wypłacenia nam odszkodowania, za które będziemy mogli nabyć nowy pojazd. Zwracamy uwagę na ten aspekt szczególnie osobom, które posiadają auto nowe i drogie, te bowiem szczególnie często padają łupem złodziei.

Zdarzenia losowe? Każdy jest na nie narażony.

Nikt nie może też wykluczyć, że nie spotka go zwykły pech – który niestety zakończy się uszkodzeniem lub zniszczeniem samochodu. Niestety nasz pojazd może zostać zniszczony wskutek zdarzeń losowych, do których zalicza się np. pożar, zalanie, czy uszkodzenie karoserii od gradu. Ubezpieczenie AC również i wtedy sfinansuje niezbędne naprawy.

Nie zapominajmy ponadto o sytuacjach, w których uszkodzenia pojazdu mogą dokonać osoby trzecie – czy to z premedytacją, czy chociażby przypadkowo. Wówczas także będziemy mogli zgłosić się do ubezpieczyciela w celu opłacenia ewentualnych napraw. Potencjalnych sytuacji, które mogłyby spowodować uszkodzenie auta, jest niestety bardzo dużo.

Autocasco – bezwzględnie się opłaca.

Jeśli więc zastanawiamy się, czy ubezpieczenie AC aby na pewno jest opłacalnym wydatkiem, odpowiedź może być tylko jedna: jest to polisa, którą bez wątpienia warto zakupić. Niestety utrzymanie samochodu jest zawsze drogie i wykonywanie potencjalnych napraw może wiązać się z dodatkowymi, ogromnymi wydatkami. Autocasco w dużej mierze zapewnia ograniczenie takich kosztów i zabezpiecza interes właściciela pojazdu.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop