Zamknij

Jak estetycznie wykończyć wnętrze?

13:23, 03.12.2020 | materiały partnera

Wybraliśmy już pasujące do siebie meble, a ściany pomalowaliśmy na modny kolor. Na podłodze zagościły nowoczesne panele, a pod sufitem zawisł elegancki żyrandol. Jednak wnętrzu nadal czegoś brakuje. Chodzi oczywiście o wykończenie - detale, które sprawiają, że wnętrze jest kompletne.

Sufit, progi podłogi, ściany - te miejsca najczęściej potrzebują drobiazgowego wykończenia, żeby prezentować się elegancko i profesjonalnie. Efekt ten możemy uzyskać, wykorzystując dedykowane elementy sztukateryjne, dzięki którym wnętrze od razu będzie prezentować się znacznie lepiej.

Jak wykończyć ściany przyjemnie dla oka?

Ściany, mimo że stanowią podstawę konstrukcji domu, często też kryją największe niedostatki w wykończeniu naszego domu lub mieszkania. Tynki i gładzie nie zawsze zapewnią gładką powierzchnię, a pęknięcia mogą pojawić się nawet po kilku latach. Można jednak łatwo zatuszować ewentualne niedoróbki lub po prostu wykończyć ściany w efektowny, przyjemny dla oka sposób. Dużą popularnością cieszą się panele ścienne, które stanowią ważny element sztukaterii wewnętrznej. Mogą zupełnie odmienić wnętrze niekonwencjonalnym wzorem, który można dowolnie pomalować. Jednocześnie mają wyjątkowo funkcjonalne zastosowanie ponieważ wygłuszają ściany, a także izolują ciepło w mieszkaniu. Jest to zatem wyjątkowo estetyczne i zarazem praktyczne rozwiązanie na wykończenie ścian.

Sufity i podłogi - po co sztukateria?

Sztukateria wewnętrzna może być znakomitym elementem dekoracyjnym wnętrza, ale jednocześnie pełnić ważną rolę praktyczną. Tak jest w przypadku wspomnianych ścian, ale również podłóg i sufitów. Kładąc podłogę z drewna albo paneli, ważna jest tzw. dylatacja, czyli pozostawienie kilku milimetrów przestrzeni między podłogą a ścianą, na ewentualne ruchy materiału, z jakiego wykonana jest podłoga. Tę niewielką szczelinę można skutecznie zakryć estetyczną listwą przypodłogową, która będzie stanowiła przyjemne dla oka wykończenie podłogi, a jednocześnie zakryje wolną przestrzeń. U zbiegu ścian i sufitów często dochodzi do pęknięć, zwłaszcza jeśli jest to sufit podwieszany z płyt karton-gipsowych. Dlatego warto w tym miejscu zamocować listwy przysufitowe, które będą pięknym zwieńczeniem każdego pomieszczenia. Można też zaopatrzyć się w specjalną listwę oświetleniową, przy której łatwo zamontować taśmę LED, tworząc w pokoju wyjątkowy klimat.

Sztukateria wewnętrzna to też wiele elementów typowo dekoracyjnych, które możemy zamontować na ścianach, drzwiach czy frontach. Każdy z tych elementów można łatwo pomalować, dopasowując go w pełni do charakterystyki wnętrza. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop